Tomasz Korynt w żółtoniebieskiej koszulce zespołu Arka Gdynia Oldboys

Aktualności Oglądamy finał piłkarskiego Pucharu Polski 1979 w Bibliotece Witomino!

Biblioteka Witomino (ul. Widna 2B) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu HISTORIE FUTBOLOWE. Wydarzenie będzie wyjątkowe, gdyż udział w nim wezmą legendy trójmiejskiego futbolu, z którymi obejrzymy wspólnie legendarny finał Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Wisłą Kraków z 1979 roku. Wydarzenie odbędzie się 9 maja o godz. 18:00.

9 maja mija 45 lat od pamiętnego starcia w Lublinie, kiedy to gdyńska Arka sięgnęła po pierwszy w swojej historii Puchar Polski. Wśród kibiców żółto-niebieskich finałowe starcie z Białą Gwiazdą uchodzi za jeden z najważniejszych meczów w dziejach klubu. Na następne trofeum fani Arki musieli czekać aż do 2017 roku, kiedy to znów wybuchła w mieście fala radości. Nie ma jednak wątpliwości, że gdyńscy miłośnicy piłki darzą wyjątkowym sentymentem ten pierwszy, historyczny sukces. Dlatego mamy coś specjalnego zarówno dla tych, którzy ten finał pamiętają, jak i dla tych, którzy Arce kibicują nieco krócej od starszych kolegów.

Korzystając z okrągłej rocznicy legendarnego meczu, mamy zaszczyt zaprosić Was na wspólne oglądanie na dużym ekranie meczu Arka Gdynia kontra Wisła Kraków z 9 maja 1979, w towarzystwie tych, którzy tworzyli legendarną drużynę w tamtym sezonie.

W spotkaniu udział wezmą:

• Tomasz Korynt - jeden z najsłynniejszych gdyńskich piłkarzy w historii. Napastnik, który strzelał bramki w barwach Lechii, Arki i Bałtyku. Walnie przyczynił się do zdobycia przez żółto-niebieskich Pucharu Polski, zaliczył także epizod w reprezentacji Polski, doświadczył gry w zagranicznych klubach.
  • Włodzimierz Żemojtel – w 2009 roku wybrany „bramkarzem wszech czasów” Arki Gdynia. W barwach żółto-niebieskich zagrał w aż 220 meczach. Jest współautorem dwóch awansów Arki do Ekstraklasy (1974, 1976), zdobywcą Pucharu Polski i uczestnikiem rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharów, a także klubowym rekordzista gry z czystym kontem w Ekstraklasie. W legendarnym meczu z Wisłą zagrał całe 90 minut.
  • Czesław Boguszewicz – słynny obrońca, a później fenomenalny trener Arki Gdynia, z którą jako szkoleniowiec w 1979 zdobył Puchar Polski. Pięciokrotny reprezentant kraju. Jako szkoleniowiec w późniejszych latach kariery pracował również w Finlandii oraz w Afryce.

Oprócz wspólnego oglądania meczu z udziałem legend Arki Gdynia będziemy mieli okazję porozmawiać z piłkarzami i trenerem o słynnym meczu i nie tylko. Poznamy nieznane historie i dopytamy o interesujące fakty dotyczące drużyny z sezonu 1978/79.

Spotykamy się w Bibliotece Witomino 9 maja o godz. 18:00.

Wstęp wolny.